SAGA School este școala autonomiei în context experiențial și funcționează pe baza unei metodologii și a unei programe proprii. Un proiect de suflet pentru noi, în care ne implicăm mereu 100% și încercăm să contribuim prin experiența noastră la îmbunătățirea metodelor de învățare. 

Programa și metodologia noastră se bazează pe relația dintre următoarele procese – Predare – Învățare – Evaluare. Însă, un alt pilon extrem de important al acestui program este reprezentat de echipa noastră, oamenii care pun în mișcare programul nostru. Tocmai din acest motiv considerăm că este important să cunoașteți echipa SAGA School dincolo de cuvinte. 

„Hai să cunoști echipa SAGA School” este o serie nouă de blog, care se concentrează pe o mulțime de curiozități: de la muzica preferată, până la motivul pentru care profesorii SAGA au îmbrățișat această „meserie” care pentru mulți a devenit un stil de viață.

În al doilea articol de blog din această serie veți face cunoștință cu Iulia Ghindar, director educațional al echipei noastre. Iulia este o persoană optimistă, curioasă și mereu pregătită să înfrunte orice problemă: căutând soluții, niciodată scuze. 

  • Ce înseamnă pentru tine SAGA School? ?

O gură de aer proaspăt.

  • Care este cea mai plăcută amintire de la SAGA School? ?

Când am primit felicitările de Paște.

  • Cum contribui tu la succesul SAGA School? Care este rolul tău? ?

Îi învăț pe copii diverse experimente și cum să lucreze mai mult practic.

  • Care e ultimul lucru pe care l-ai învățat la SAGA School? ?

Să lucrez cu diversitatea.

  • Dacă echipa voastra ar fi un cântec, cum ar suna refrenul? ?

„Experimentează și fii deschis provocărilor!”

  • Care este cartea ta preferată? Ce spune această carte despre tine? ?

„Privighetoarea” de Kristin Hannah. Este o carte despre curaj, încredere, emoții, perspectivă. 

  • Cum consideri că poate fi îmbunătățită scoala în România? ?? 

Prin mai multă practică. 

  • Ai o „unealtă secretă” în lucrul cu copiii? ??

Îmi place să creez relații bazate pe încredere. 

  • Care este momentul tău preferat atunci când lucrezi cu copiii? ?

Când îi văd că se autodepășesc. 

  • De ce crezi că ți se potrivește această meserie? ?

Pentru că sunt creativă și răbdătoare. 

*Versiunea video a acestui interviu poate fi accesată direct pe conturile noastre de social media.